Jak si najít práci po rodičovské dovolené? - ETCIMEX s.r.o

Jak si najít práci po rodičovské dovolené?

Vyhrňte si rukávy a nahoďte sebevědomí. Jdeme společně hledat práci, kde se nemusíte bát říci „mám děti.“  Článek obsahuje tři skutečné příběhy.

Jak si vybrat správnou práci

Naše pátrací akce v diskuzích poodhalila, že uchazeči o práci nejčastěji hledají:

  • pružnou pracovní dobu
  • možnost vybrat si začátek pracovní doby
  • práci bez směn
  • smysluplnou, zábavnou nebo kreativní práci
  • dobrý kolektiv a příjemné pracoviště
  • adekvátní odměnu
  • zajímavé benefity, zjm. dovolenou navíc v podobě volných dnů v případě onemocnění
  • možnost placených přesčasů nebo práce navíc z domova
  • homeoffice

Rada číslo jedna: ZAPOMEŇTE, ŽE NĚCO NEJDE. VYTRVEJTE A HLEDEJTE PRÁCI, SE KTEROU BUDETE SPOKOJENÍ.

Rada číslo dvě: STANOVTE SI SVÉ PRIORITY A SVOU VLASTNÍ HODNOTU.

Rada tři: napište si na papír vše, CO VÁM JDE SKVĚLE (znám dívku, která tvrdila, že je doma skvělá svačinářka a hádejte, kde teď pracuje)

Rada čtyři: VĚŘTE SI, a pokud vám to nejde, zkuste se přidat do některé ze skupin, které se zaměřují na seberozvoj – funguje to, pomáhá to.

Rada pět: ZAČNĚTE PSÁT ŽIVOTOPIS a nezapomeňte připojit, co vám opravdu jde. Tato informace může být i součástí motivačního dopisu.

Máte doma 5 capartů a ucházíte se na pozici úklidu? Kdo líp v krátké době uklidí po divé smečce než vy?

Práce na jednu směnu a čistá hlava

Naši spolupracovníci při dotazování na výhody práce ve firmě ETCIMEX uvedli jednoznačně práci na jednu směnu. Většina oceňuje také skutečnost, že k nástupu není potřeba speciální vzdělání. Stačí chuť učit se a trošku šikovnosti k tomu.

 

Napište si seznam úkolů

Pište vše, co vás o sobě napadne. Vyzkoušejte třeba myšlenkové mapy. Jak na to?  Dejme tomu, že na papír napíšete – jsem dobrá máma = pečuju celý den o děti = mám velkou trpělivost = umím jim vždy vysvětlit, co potřebují = využívám k tomu různá přirovnání a slovní obraty = vymýšlím si příběhy -> ukázkové příklady. Z takového vlákna zjistíte hned několik věcí. Pravděpodobně máte dostatek trpělivosti, výtečnou fantazii a bravurní komunikační schopnosti. Slušela by vám kreativní a dynamická práce. Následující body check listu vás nasměrují zase o krok dál. Věnujte se každému bodu pečlivě, zejména svým prioritám.

 

Začít můžete na rodičovské dovolené

Pracovní trh je dnes neomezený. Maminky si v posledních letech oblíbily prodej secondhand oblečení.

Oblečení tak neustále dostává druhý život a maminkám pomáhá udržet kontakt s vnějším světem. Z některých skupin se dokonce stávají jakési přátelské kruhy, kde se kromě oblečení vyměňují i rady a nápady.

Práce na částečný úvazek

Zkrácený úvazek je také dobrý start, jak se vrátit na pracovní trh. Je to pozvolný přechod do nového režimu, kdy je nutné spojit práci s péčí o dítě.

Podržíme vám místo

Většina firem dostojí svého závazku a opravdu drží předem stanovenou dobu svému zaměstnanci jeho pracovní pozici i po dobu mateřské a rodičovské dovolené. Je ale řada firem, které se z toho snaží vyvlíknout. Některé rodiče také pohltí frustrace, že v domácím prostředí stagnují a nerozvíjí se.

Skutečné příběhy

Domácí pohoda

V době, kdy jsem zvažovala přechod do zaměstnání se naskytla příležitost v domově sociálních služeb, kde pracovala kamarádka. Měla jsem tak jistotu, že jdu do přátelského kolektivu. Myslím, že snad každá žena po mateřské se děsí nového kolektivu, jestli zapadne a jestli na ni vedení nebude nepříjemný.

Dnes už bych si hledala práci, kde je možný homeoffice nebo zkrácený úvazek. Nevadilo by mi někde docházet na kratší dobu a mít nějakou práci na doma, abych mohla být ohodnocená třeba úkolově. Vyhýbala bych se práci v obchodních domech. Sice slibují větší finanční obnosy, ale většinou jsou dlouhé směny a já potřebuju být ve tři hodiny doma u dětí.

Chvíli jsem zvažovala pozici operátora, je to solidně placené a prý u nás ve městě mají i dobrý kolektiv. S manželem jsme se na konec domluvili, že je pro nás na prvním místě domácí pohoda. Mám samozřejmě tu výhodu a štěstí, že si i tak vystačíme. Déle v práci holt zůstává manžel a já aspoň navařím dobrou večeři.

A moje kreativita? Já jsem nikdy neměla velké osobní ambice. Moje dvě děti školního věku jsou ale nápadité až až. Rozhodně se nenudím a vlastně se tak nějak realizuji díky nim.

Erika má dvě děti a manžela. Děti mají tři strašilky a agamu. Manžel je myslivec, a když má všeho dost tak jde do lesa. /smajlík/

Na houpačce

Mám pocit jako by ty tři roky přelétly neuvěřitelnou rychlostí. Musím říct, že jsem si malého užila, až se mi teď od něho ani nechce. Bojím se, jak to bude zvládat ve školce, co když bude nemocný, co když na to budou v zaměstnání nahlížet diskriminačně – dítě je přeci dnes pro pracoviště zátěž… Asi to ostatní maminky znají. Tedy doufám, že ano. Doufám, že se bojím zbytečně.

V naší rodině je z finančního hlediska důležité, abych šla do práce. Zároveň samozřejmě nechceme s partnerem synka jakkoliv touto situací rozrušit. Věřím, že do kolektivu zapluje jako ryba do vody. Je hodně přátelský a komunikativní. Ale co já? Je mi 40 a mám 3 letého syna. Můj obor jsou volnočasové aktivity, a to zrovna v době pandemie není lukrativní obor.

Mám také nabídky pracovat v kultuře, ale buď je to pro mě časově nereálné nebo bych musela přejít na OSVČ a to je zcela při výši sociálního a zdravotního nemožné.

No a teď babo raď. A víte co, baby radí. Po konzultaci s kamarádkami zvažuju jen částečný úvazek a ráda bych všemu dala volný průběh. Stále se také věnuji drobným korekturám nebo doučování. Jsem ten kantor škola hrou, takže se bavím já i děti.

Práci hledám tak, že se nejprve ptám po známých, přátelích nebo v místních organizacích a firmách, kde mám někoho blízkého. Tím i dobře mapuju, jaké jsou kde podmínky a zázemí. Tady spousta lidí hledá práci na doporučení druhých. Doufám tak, že najdu práci, která dává smysl a není tradičně tak hrozně placená.

Většina maminek včetně mě hledá: dobrou pracovní dobu, volné odpoledne a víkendy a šéfa, co nebude prudit, když je dítě nemocné. A mít tak solidní plat a práce trochu kreativní, kde se člověk může realizovat. To je, jak se říká „nebe a dudy“.

Gabriela má jednoho synka, jednoho přítele a plnou hlavu starostí, kam nastoupit po mateřské

Hrůza děs, ale zvykneš si

Měsíc před prací jsem měla žaludek na vodě snad non stop. Vůbec jsem nevěděla, co mám čekat. Nebylo to jako jít poprvé do práce. Ty už se nebojíš jen za sebe, ale i za to dítě. Rodina je v tu chvíli strašně důležitá, partner, vzájemně vše probrat. Můj manžel mi řekl, že když to nezvládnu, tak budu ještě doma, než se na to budu cítit silná. A to bylo neuvěřitelný. Trošku mě to uklidnilo.

Přišel první měsíc v práci a ve školce. Malej byl okamžitě nemocný. To malé tělíčko asi všechny ty změny pobírá úplně jinak. Ale vlastně se vše brzy uklidnilo a my už dnes frčíme jak na dráze.

Po rodičovské je totiž výhoda, že vás čeká nový svět. Ta uzavřená bublina mateřství, kterou některé z nás prožily zavřené kvůli COVID 19, splaskne a vy začnete poznávat nové přátelé, stejně tak vaše děti.

Každá doba s sebou nese něco těžkého a něco krásného. V rodičovství převažuje to krásné a za to žádné nervy v práci nestojí.

Petra je učitelka a žije se svým synem, kočkou a manželem v domku u Prahy.

Diskuzní fóra plná podpory

Pečlivě jsme prošli diskuze na téma: jak dlouho jste hledali práci po rodičovské dovolené, zda uvádět do životopisu rodičovská dovolená, jak se připravit na práci po mateřské atp. Termíny nechme Wikipedii, tam snadno dohledáte, co je rodičovská a co mateřská.

Největším strašákem se zdá být vožení dětí do školy / školky a jejich vyzvedávání. Tedy práce, kde by byla možná pružná pracovní doba, zkrácený úvazek nebo individuální domluva. 

Uvádět nebo neuvádět RD? To je téměř podobný problém jako zda uvádět titul. Snad vás uklidníme, že většina uživatelů se v diskuzích shoduje, že nejednou bylo dítě při pracovním pohovoru výhodou.

Když to trošku odlehčíme, tak zaměstnavatel ocení, že rodič většinou dokáže skvěle reagovat v krizových situacích. Je to člověk, co už si nějakým pracovním procesem prošel a nejsou pro něho veškeré pracovní návyky nové. Lépe se zvládá začlenit do kolektivu. Personalisté také uvádějí, že je znatelná pečlivost a loajálnost.

Vy sami určitě chcete pracovat ve firmě, kde jsou zcela přirozené záležitosti jako je rodičovství, vítány a podporovány.

Výhodou pak mohou být firemní školky, kroužky, družiny. U nás se zatím objevují zřídka, ale snad se i toto do budoucna změní.

Psychika a další krok

Psychika rodiče, který se vrací do zaměstnání nebo hledá zaměstnání nové, je často křehká. Několik let se pohybujete v okruhu převážně přátelském, známém a blízkém a najednou je třeba absolvovat maraton počátečních odcizení. Jak tomu předcházet?

Zkuste se během rodičovské dovolené zaměstnat tak trošku sami. Hledejte něco, co by vás bavilo a naplňovalo. Stanovte si limit, co jste tomu ochotní obětovat a předem si řekněte, co od toho očekáváte.

Jste profesí učitelé? Pak můžete pro svoje děti vyrábět pracovní listy. Až je ukážete při návratu do zaměstnání nebo při hledání práce, určitě nadchnete svoje potenciální zaměstnavatele. Můžete přibrat také doučování, věnovat se překladům z cizích jazyků nebo dělat korektury.

A proč je to důležité? Těmto aktivitám můžete věnovat třeba jen hodinu týdně. Ale získáte pocit nějaké vlastní kreativity a invence. Osvěžíte mozkové závity a potkáte se s novými lidmi.

Nesnažte si naložit příliš. Klidně postupujte zcela pozvolna. Zůstaňte v kontaktu s kolegy, vymyslete drobný projekt na dny před prázdninami atp.

Věnovali jste se administraci? Pak jsou pro vás možná ty pravé drobné práce z domova. Řada zaměstnanců se na svém pracovišti domlouvá s výpomocí. Udržují právě tak kontakt s vedením, s kolegy a snadněji se pak do práce vrací.

Také můžete vyrazit na brigádu. Co třeba volební komise, průzkum trhu skrz dotazníky nebo jiné časově nenáročné aktivity?

Některé maminky se úspěšně angažují v rámci školek, kroužků, domů dětí a mládeže atp. Vzájemně si hlídají děti, realizují společná cvičení, vytváří si vlastní kroužky až na ně postupem času samotné přispívají. Vytváří si snadný příjem v rámci své uzavřené skupiny.

Možná bude právě pro vás výzva dodělat si nějaký kurz. A nezapomeňte to uvést v životopisu. Na rodičovské dovolené jsem absolvovala kurz psaní všemi deseti, a proto budu zapisovatelka, které se bude od klávesnice jen prášit.

Věřte si a nebojte se vyzdvihnout své dovednosti. Naopak není potřeba uvádět to, čeho se daná pozice vůbec netýká. I když vám práce v pekárně přinesla domů plno nugátových koblih, po dvaceti letech už na tom tolik nesejde (pokud se nehlásíte na pekaře).

V naší firme, kde třídíme oblečení oceníme mnohem víc, že milujete módu, než že skvěle ovládáte Excel. V galerii zase ocení dobrou znalost dějin umění, která by vám při práci číšníka tolik výhod nepřinesla. A takových příkladů je mnoho.

Celá řada firem inzeruje pouze na firemním webu nebo sociálních sítích, a ne na pracovních portálech. Spoléhá tak, že si ji najdou lidé, kteří mají o práci opravdový zájem. Najděte, co si přejete a poté hledejte firmu, která vám to nabídne. Třeba u nás. 🙂

PRÁCE NA JEDNU SMĚNU A ČISTÁ HLAVA V ETCIMEXU